Plecarea peste hotare cu copii minori

5 octombrie 2018 230

Buna ziua! Am intentia de a pleca cu copiii minori peste hotare (mai exact in Romania) pentru a ne stabili cu traiul acolo. As vrea sa stiu: in cazul in care sunt divortata si am hotararea judecatoreasca cu stabilirea domiciliului copiilor cu mine si detinem dubla cetatenie (romana si moldoveneasca), atat eu, cat si copiii (mentionez ca am viza de resedinta si in Romania), e posibil fara acordul tatalui? Tatal nu isi da interesul fata de copii, sta la 2 km distanta de noi si nu isi viziteaza copiii. Nu i-a vazut mai bine de un an si refuza. Din toate obligatiunile parintesti isi indeplineste numai una - achita pensia alimentara si aia in mod neregulat. Altfel, nu participa in viata copiilor absolut cu nimic. Mai are si probleme cu alcoolul, mai exact psihoza alcoolica care din pacate nu a fost diagnostificata oficial, pentru ca refuza sa mearga la medic. Am doar indreptarea de la medicul de familie catre medicul narcolog si psihiatru. In asa caz e posibila decaderea din dreprurile parintesti?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Cu referire la decaderea din drepturi parintesti vedeti raspunsul meu aici :https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/decaderea-din-drepturile-parintesti-a-tatalui-condamnat-la-inchisoare.
Cu referire la plecarea peste hotare cu copilul minor cu stabilirea domiciliului, va comunic ca fara acordul tatalui nu o sa puteti merge, este necesar acordul lui. Puteti parasi teritoriul RM fara acordul tatalui doar pe o perioada scurta... mai detaliat de timp.

5 octombrie 2018