Plecarea peste hotare cu copilul minor fara acordul celuilalt parinte

3 octombrie 2018 175

Sotul risca sa nu-si mai vada copilul, deoarece sotia are intentia sa fuga cu copilul minor peste hotare. Cum poate sotul sa o impiedice, deoarece ea detine cetatenie dubla - romana si moldoveneasca? Ei nu sunt divortati.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

În cazul în care unul dintre părinţi doreşte să se stabilească cu minorul peste hotare, este nevoie de acordul scris al celuilat părinte deci, nu va putea să plece făre acordul soţului.

Servus

4 octombrie 2018