Plecarea peste hotare in vacanta cu copiii minori

19 iunie 2023 110

Buna ziua. Intentionez sa plec la odihna peste hotare (in Bulgaria) cu 2 copii minori. Nu suntem divortati, copiii detin pasapoarte romanesti. Pot traversa frontiera fara vreun act din partea tatalui?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă veţi călători cu documente româneşti, aveţi nevoie de declaraţie din partea tatălui.
Citiţi informaţia poliţiei de frontieră ro.
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/pg-conditii-de-iesire-din-tara-pentru-cetatenii-romani-minori-59.html

20 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Doamna Sofia, țin să vă informez că în baza articolului 2 alin. (2) din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor romani în străinătate,
Minorul care călătorește însoțit doar de unul dintre părinți i se permite ieșirea din țară în următoarele situații:
dacă părintele însoțitor prezintă o declarația... mai detaliat a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depășească 3 ani de la data întocmirii acesteia;
Prin urmare, aveți nevoie de o declarație a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia. Declarația o puteți efectua la un notar, se recomandă în declarație să se indice scopul călătoriei, durata acesteia și țara de destinație.
Dacă dețineți pașapoarte ale Republicii Moldova, puteți călători fără o declarație a celuilalt părinte din care să rezulte acordul. Or, potrivit art. 1 alin. (2) din Legea nr. 269 din 09.11.1994 cu privire la ieșire și intrarea în Republica Moldova, “Minorii au dreptul de a ieși și de a intra în Republica Moldova numai însoțiți de unul dintre reprezentanții lor legali sau de un însoțitor, desemnat prin declarație de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează de notar sau de alte persoane abilitate prin lege cu astfel de funcție.”

20 iunie 2023