Plic de la judecătorie

30 ianuarie 2018 154

Sunt peste hotarele Moldovei. Pe adresa de locuință mi s-a transmis un plic de la judecătorie. In afară de mine nimeni nu poate vedea ce e acolo și cu ce este legat. Cum aș putea afla ce vrea judecătoria, dacă nu am avut nicio încălcare pînă acum? Aș putea primi plicul pe adresa în țara în care mă aflu acum?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Cunoștință cu dosarul poate face personal partea pe dosar sau reprezentantul acesteia legal împuternicit.
Puteți expedia instanței de judecată, pe numele judecătorului care examinează cauza o cerere prin care să comunicați instanței adresa actuală a dvs și sa solicitați sa va expedieze corespondența acolo. Este puțin probabil ca instanța... mai detaliat de judecată să vă expedieze copiile ce vi se cuvin în străinătate(!), deoarece sunteți cetățean RM și aveți aici o viză de reședință sau domiciliu permanent.
Dacă nu va puteți prezenta personal ar fi cazul să împuterniciți o persoană (avocat stagiar sau avocat)

30 ianuarie 2018