Poate adunarea generală a APC să decidă asupra unui tarif mai mare pentru evacuarea deșeurilor?

3 octombrie 2024 0

Bună ziua. Conform dispozitiei Consililui municipal Chișinău nr. 304-d din 07 iulie 2022, tariful lunar pentru transportarea deșeurilor menajere pentru o persoană fizică care locuiește la bloc este de 17,5 lei. Contractul cu întreprinderea Autosalubritatea se încheie pentru un nunăr de locatari. Acest număr poate varia (chiriași, proprietari care nu stau perioade lungi și depun cererei de scutire). În acest caz, suma din contract ar urma să fie redistribuită la numărul real de locatari, fiecărui locatar revenindu-i mai mult de 17,5 lei. Adunarea generală poate decide asupra acestui lucru ? Dacă poate, în baza cărei legi? Mulțumesc!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Lilian, ai râdicat o întrebare delicată Adunarea Generală a locatailor nu este în drept să modifice suma stabilită de Consiliul, se primește un haus, voi trebuie să vă clarificați cu Consiliul, pretenziile să le înaitați lor, de dorit în scris.

4 octombrie 2024