Poate angajatorul indica în carnetul de muncă o alta funcție?

13 martie 2017 28

Are angajatorul dreptul de a scrie în carnetul de muncă o funcție care de fapt nu tine de sfera în care a activat angajatul? Spre exemplu, fostul meu angajator a scris în carnetul meu de munca o cu totul alta funcție decât cea pe care am ocupat-o.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Avocat

Bună ziua, Vasile.

În carnetul de muncă trebuie indicate doar date veridice, care corespund realității. Prin urmare, în carnet trebuia înscrisă funcția care ați ocupat-o de fapt (conform Clasificatorului ocupațiilor).

Dumneavoastră puteți solicita rectificarea acestei înscrieri de la fostul angajator.

14 martie 2017