Poate angajatorul sa concedieze salariatul pentru incalcarea sistematica a cerintelor de serviciu?

8 iunie 2017 45

Un angajat demonstreaza un comportament neadecvat , nu se conforma cerintelor, indicatiilor administratiei, face cum doreste el, la cerintele de a se conforma raspunde ca nimen nu e competent, nu inteleg, ca nu-si okupa functia correct, nu se va conforma, nu semneaza actele de neconformare si sperie directorul ca va chema multe organe de resort sa faca probleme!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Serghei,

Salariatul poate fi concediat în cazul în care: g) încălcarea repetată, pe parcursul unui an, a obligaţiilor de muncă, dacă anterior au fost aplicate sancţiuni disciplinare;

În acest caz, atunci când el nu își îndeplinește funcțiile corespunzător fișei postului sau obligațiilor, îi aplicați o sancțiune disciplinară.

Modul de aplicare a sanțiunilor... mai detaliat disciplinare este prevăzut de art. 208 Codul Muncii - http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326757

8 iunie 2017