Poate angajatorul sa concedieze salariatul si sa nu-i plateasca indemnizatia pentru concediu, chiar daca nu am un an intreg lucrat?

21 iunie 2017 111

Sunt angajata in calitate de chimist la o intreprindere privata de producere a medicamentelor de uz veterinar si doresc sa ma eliberez, am scris cerere de eliberare din data de 16, insa directorul nu doreste sa o semneze, motivind ca nu are specialist in locul meu si mi-a spus ca pina nu gaseste alta persoana in loc nu imi permite sa plec, chiar daca cautarile pot sa treaca si mai mult de 14 zile, si mi-a mai spus ca daca eu plec dupa 14 zile lucratoare, el va face ordin de eliberare ca nu am facut fata cerintelor. Are el dreptul la acest lucru si cum sa procedez in asa situatie, si in caz de plecare am dreptul la indemnizatia pentru concediu chiar de am 8 luni lucrate ?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua, Olesea!

Angajatorul nu este în drept să vă interzică să demisionaţi, chiar dacă acesta se confruntă cu problema cadrelor. Legea vă conferă acest drept. După expirarea celor 14 zile dstră aveţi dreptul să încetaţi raporturile de serviciu, iar angajatorul este obligat să efectueze achitarea deplină a drepturilor salariale (salariu,... mai detaliat indemnizaţie pentru concediu anual nefolosit etc.) şi să vă elibereze carnetul de muncă. Angajatorul nu poate inventa vreun temei de concediere. Dacă veţi fi concediată atunci puteţi să vă adresaţi în instanţa de judecată.

P.S. Dstră aveţi dreptul la indemnizaţia de concediu, deoarece aveţi lucrate deja 6 luni în cadrul întreprinderii. Mărimea indemnizaţiei se va calcula proporţional zilelor lucrate. Dat fiind faptul că nu aţi lucrat un an întreg, mărimea indemnizaţiei se va reduce la cele 8 luni lucrate.

Sper că explicaţiile oferite vă vor fi utile!

22 iunie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Buna ziua, Olesea.

Conform art.85 Codul Muncii aveți dreptul la demisie din proprie inițiativa anunțând despre aceasta angajatorul prin cerere scrisa cu 14 zile calendaristice înainte.

Iar în conformitate cu art.119 alin. (1) aveți drept la compensarea tuturor concediilor de odihna anuale nefolosite.

Pentru a urgenta rezolvarea problemei adresați-vă la Inspecția Muncii... mai detaliat cu o plângere.

24 iunie 2017