Poate angajatul unei intreprinderi in proces de insolvabilitate sa solicite concediu din cont propriu?

8 mai 2018 38

IM ,,Regia Apa Soldanesti,, este in proces de insolvabilitate, existand in acest sens si o hotarare de judecata din septembrie 2017. Este numit si un administrator al insolvabilitatii. Un angajat vrea concediu din cont propriu. In baza carei legi poate solicita concediu din cont propriu si pentru ce perioada?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Vedeti art. 120 din Codul muncii. De regula, concediul neplatit se acorda la discretia angajatorului pentru o durata de maxim 120 zile calendaristice. Unuia dintre părinţii care au 2 şi mai mulţi copii în vîrstă de pînă la 14 ani (sau un copil cu dizabilităţi), părinţilor singuri necăsătoriţi care au... mai detaliat un copil de aceeaşi vîrstă li se acordă anual, în baza unei cereri scrise, un concediu neplătit cu o durată de cel puţin 14 zile calendaristice.

Daca in cadrul intreprinderii exista un contract colectiv de munca in vigoare, vedeti daca nu sunt acordare garantii suplimentare salariatilor in legatura cu solicitarea concediului din cont propriu.

9 mai 2018