Poate batrana să pretindă la casă daruita și s-o dăruie unei alte persoane?

6 iulie 2017 309

Bună ziua! Dacă o bătrână a dăruit o casă unui nepot, acesta și-a perfectat actele și este deja propritar. Bătrâna, poate să modifice ceva și s-o dăruie unei alte persoane?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ana,

Din circumstanțele speței dvs nu este posibil, deoarece nepotul este deja proprietarul bunului imobil având doar el dreptul de a face care acte de dispoziție asupra lui, ci doar numa el fiind proprietar exclusiv.

Totodată, dacă să privim din punctul de vedere a Donației, atunci potrivit Codului Civil și... mai detaliat anume art. 836 (1), Bunica poate cere restituirea casei doar dacă Dacă donatorul, după executarea donaţiei, nu mai este în stare să-şi asigure o întreţinere corespunzătoare şi să-şi îndeplinească obligaţiile legale de întreţinere faţă de terţi, poate cere de la donatar restituirea bunurilor donate pe care acesta le mai posedă, sau pentru ingratitudine reglementată în art. 835 .

Codul Civil îl găsiți aici. ( http://lex.justice.md/md/325085/ ).
În cazul când totul este în regulă, nepotul rămâne proprietarul casei, iar bunica nu poate pretinde înapoi la aceasta.

Succese

6 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

In ce priveste donatia , poate fi inaintata in instanta actiunea de rezolutiune a contractului de donatie doar in cazul : Donaţia poate fi revocată dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului sau a unei rude apropiate a acestuia, dacă se face vinovat de o altă faptă ilicită faţă de... mai detaliat donator sau faţă de o rudă apropiată a acestuia, situaţii care atestă o ingratitudine gravă, sau dacă refuză fără motive întemeiate să acorde donatorului întreţinerea datorată.

7 iulie 2017