Poate bunica sa inainteze cerere de chemare în judecată privind încasarea pensiei de întreținere?

25 februarie 2018 39

Bună ziua. Poate bunica sa inainteze cerere de chemare în judecată privind încasarea pensiei de întreținere, în cazul în care fiica i-a lăsat la întreținere nepoții din motivul că dorește să întemeieze o nouă familie și refuzînd să-și întrețină copiii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Fiodor,
De fapt ambii părinți sunt obligați să contribuie la întreținerea copiilor sa-i.
Potrivit prevederilor codului familiei la articolul 74 este prevazută "Obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii"
(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.
(2) Modul de plată a pensiei... mai detaliat de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.
(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.
[Art.74 al.(3) modificat prin LP83 din 25.05.17, MO229-243/07.07.17 art.362]

25 februarie 2018