Poate copilul din prima căsătorie a donatorului să conteste contractul de donație in favoarea copilului din a doua căsătorie?

16 octombrie 2021 188

Buna ziua. Tatal meu a donat apartamentul fiului sau din a doua casatorie, pe mine nici nu m-a anuntat, nici nu mi-a oferit nimic. Pot contesta actul de donatie?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Posibil de contestat, dar in ce bază?
Parintele nu e obligat sa va dea socoteala ce face cu proprietatea sa, nu e obligat sa va lase ceva.

17 octombrie 2021
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună Maria.
Adițional la cele menționate de Vitalie, puteți contesta donația doar dacă aceasta a fost afectată de vicii de consimțământ.

Succes.

18 octombrie 2021