Poate creditorul să amenințe fidejusorul cu sechestrarea bunurilor?

16 iunie 2023 117

Bună ziua. Figurez ca fidejusor pentru o rudă apropiată care a contractat un credit nebancar. Aceasta are întârziere 30 de zile la achitarea ratei lunare. Debitorul mă asigură că va achita cu siguranță zilele acestea, dar creditorul mă sună și îmi trimite mesaje precum că vor efectua vizite la domiciliu, vor pune sechestru pe bunurile mele. E posibil așa ceva? Poate creditorul să întreprindă asemenea acțiuni?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Elena.
Creditorul singur nu poate, sau mai bine spus, nu are dreptul de a face asemenea acțiuni.
Însă în caz de neachitare a creditului, creditorul se poate adresa în judecată, iar dumneavoastră ca fidejusor purtați aceiași răspundere de a achita împreună cu debitorul.
După ce va fi hotărârea judecătorească, executorul poate... mai detaliat urmări bunurile și banii dumneavoastră pentru a stinge datoriile.

16 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Doar în temeiul unei încheieri sau hotărâri a instanței de judecată pot fi sechestrate bunurile. Dvs aveti calitatea de fidejusor, de aceea răspundeți în mod egal cu debitorul contractului pentru restituirea împrumutului. Va recomand sa contactați debitorul, cît și creditorul, pentru a clarifica situația și a evita unele consecințe negative

16 iunie 2023
  • Jurisconsult

Buna Elena și domnii avocați, DVS corect ați orentat pe d-na Elena, dar nu uitați în ce țară trăim și cu cine avem de fircă, crditorii sunt жуличи, sarcina lor să fie incasați banii, ei au metode vechi, ei au păstrat metode de amenințări, dar lasă să încerce, doamna e... mai detaliat dispusă să apeleze cu o plângere al poliție asupra acțiunele creditorilor.

17 iunie 2023