Poate cumnata mea sa pretinda la o parte din casa parintilor, inca singurii proprietari, desi nu a contribuit sub nici o forma la casa lor

16 septembrie 2020 119

Buna ziua. Vreau sa stiu, va rog, daca primaria sau orice alt organ de stat poate sa o oblige pe mama mea sa-i primeasca in domiciliu pe fratele meu cu familia lui, deoarece ei au viza de resedinta in casa parintilor, dar nu au stat niciodata acolo? Dupa lege, mama are dreptul sa nu-i primeasca? Si la ce drepturi ar putea pretinde cumnata mea asupra casei? Odata ce e inscrisa acolo cu viza de resedinta, are si ea dreptul la o parte din proprietate? Mi-e tare frica ca vor sa abuzeze de mama si de situatie! Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
viza de reședință nu oferă nici unei persoane nici un drept asupra imobilului, la caz, proprietarul poate merge la ASP și solicita radierea vizei de reședință a acestor persoane, nu e necesar acordul acestora.

17 septembrie 2020