Poate doar un singur părinte să facă procură pentru ieșirea din țarp a copilului minor?

2 mai 2023 23

Bună ziua. Sunt minoră și vreau să plec peste hotare într-o vacanță de o săptămână. Părinții mei nu mai trăiesc împreună, nici nu au fost căsătoriți. În prezent mama se află în țară și vrea să facă procură pe persoana cu care voi merge în excursie. Poate face singura acest act, sau trebuie sa fie și tatăl prezent?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Este suficient doar un părinte.

3 mai 2023