Poate executorul judecătoresc să-mi pună interdicţie de ieşire din ţară?

24 octombrie 2017 167

Sunt fidejusor pe un credit. La credit sunt datorii. Banca sa adresat la INCASO. Apoi în instanţă. In instanţă s-a stabilit împăcarea prin stabilirea graficului de rambursare a datoriei. Eu m-am obligat să rambursez. Nu am rambursat la timp. INCASO a anunţat că transmite dosarul pentru executare la executor judecătoresc. Pînă în prezent nu am primit nimic de la executor. În acest caz, executorul poate să-mi pună interdicţie la părăsirea Republicii Moldova? Mulţumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Poate ! Nu poate aplica interdictie la perfectarea pasaportului!
Verificati care este starea dosarului in instanta si dosarul de executare(daca exista)

25 octombrie 2017