Poate executorul judecatoresc sa scoata apartamentul la vanzare pentru a lichida datoriile?

8 februarie 2023 148

Buna ziua. Mama detine un apartament cu 1 camera in care au viza de resedinta, pe langa ea, doua fiice - una minora (14 ani) si alta de 27 de ani impreuna cu 2 copii ai sai. Apartamentul in cauza a acumulat datorii de aproximativ 30.000 lei la serviciile comunale si dosarul a ajuns la executorul judecatoresc. In prezent, datoria mentionata a fost achitata partial, iar consumul curent este platit cu regularitate. Avand in vedere circumstantele descrise, poate executorul judecatoresc sa scoata apartamentul mentionat la vanzare pentru a lichida datoriile?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
nu e posibil scoaterea la vînzare a imobilului în condițiile datoriei menționate, există limitări ale acțiunilor executorului, mai cu seamă dacă achitați atît cheltuielile curente cît și (parțial)datoria formată la executor, puteți fi liniștită, apartamentul nu poate fi vîndut în scopul stingerii datoriei.

9 februarie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua, Mariana.
Nu e posibil. La această măsură se recurge doar în cazuri excepționale, întrucât se restrânge dreptul la domiciliu/proprietate.

Articolul 89 din Codul de executare
Bunurile debitorului care nu pot fi urmărite
(1) Nu pot fi urmărite următoarele bunuri ale debitorului persoană fizică:
k) bunul imobil cu destinație locativă în care debitorul... mai detaliat are stabilit domiciliul, cu condiția ca debitorul și soţul/soţia, copilul minor, inclusiv cel adoptat, sau persoana aflată la întreţinerea debitorului să nu aibă o altă locuință în proprietate sau în folosință, iar valoarea prevăzută în documentele executorii conform cărora este sechestrat să nu depășească 12 salarii medii pe economie, măsurile asigurătorii asupra bunului menținându-se pe durata executării, fără a afecta dreptul de posesie și folosință al debitorului.

9 februarie 2023