Poate executorul sa ma oblige sa achit datoriile sotiei?

31 iulie 2023 3

Buna ziua. Sotia are o datorie la o companie de microfinantare. Executorul judecatoresc mi-a blocat conturile bancare (salarial si social) si imi cere sa sting eu datoria mentionata. Ce sa fac? Poate executorul sa ma oblige pe mine sa achit datoriile sotiei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. În situația descrisă în primul rând urmează a fi studiată hotărârea judecătorească, prin care a fost încasată datoria. După care va fi clar, dacă sunt legale acțiune executorului judecătoresc

3 august 2023