Poate fi amnistiata o persoana data in cautare?

10 decembrie 2021 264

Buna ziua! Persoana care a fost condamnata în temeiul art. 186 (2) si art. 217 (3) CP, dar nu si-a executat pedeapsa si se afla in cautare de doi ani, poate sa ceara prin intermediul unui avocat aplicarea amnistiei? Va multumesc.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Valeria, da se poate, dar persoana trebuie să se predeie organelor de poliție, fiindcă cauza bu v-a fi examinată în lipsa lui, este necesar cu participarea lui.

12 decembrie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Poate solicita aplicarea amnistiei numai ca persoană condamnată, iar pentru aceasta trebuie să se adreseze Comisiei speciale create în acest sens, pentru a primi un aviz, și cred că la examinarea cererii Comisia se va expune și pe marginea începutului executării pedepsei sau prezența acestuia.

15 decembrie 2021