Poate fi anulata interdictia de perfectare a pasaportului?

8 februarie 2019 52

In anul 2016 prin hotarare de judecata, la cererea executorului judecatoresc, a fost aplicata interdictia de perfectare a pasaportului si parasire a tarii, dar in 10.05.2017 Curtea Constitutionala anuleaza aceste prevederi ale legii de executare. Cum putem anula interdictia din 2016?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru început adresațivă la executor cu solicitarea de emitere a încheiere privind anularea măsurii dat fiind faptul declarării acesteia neconstituționalitate, daca refuză, depuneți plîngere la uniunea executorilor și ministerul justiției.
Totodată, sunteți în drept de a înlatura măsura prin instața de judecată dacă se evită executarea pe cale amiabilă, cu... mai detaliat obligarea de a fi restituite cheltuielile din contul persoanei vinovate.

9 februarie 2019