Poate fi aplicat sechestru pe un card bancar emis in strainatate?

30 aprilie 2022 169

Buna ziua! Am un card bancar deschis in Germania si primesc pe acesta bani din Germania. In acelasi timp, figurez ca fidejusor la doua credite, care in prezent nu sunt achitate. Am primit un mesaj precum ca executorul judecatoresc mi-a blocat conturile bancare. Poate fi blocat si contul din Germania? Poate aceasta situatie sa aiba consecinte pentru fiul meu, care are doua carduri si un cont bancar la o banca din Moldova?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Tatiana, fiul DVS are vreo atribuție la creditele luate de DVS, dacă nu executorul nu poate să se răsfrângă asupra cardurile lui, deoarece el nu știe despre existența lor. Contul bancar e afișat în Moldova, dacă da executorul poate să-l blocheze.

30 aprilie 2022