Poate fi atacata incheierea notarului in procedura de contencios administrativ?

12 ianuarie 2020 23

Buna ziua. Poate cunoaste cineva un raspuns la o astfel de intrebare: incheierea de amanare, suspendare sau refuz poate fi atacata in procedura de contencios administrativ conform art. 10 alin. (5) din Legea privind procedura notariala?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Adrian!

Ați putea depune acțiunea la sediul specializat al instanței judecătorești, însă consider că actul emis de notar nu se referă la un raport juridic de drept public și prin urmare instanța își va declina competența fie din oficiu, fie la cererea părții adverse, în favoarea instanței de drept comun.
Vedeți... mai detaliat și art. 6 - 9 din Legea privind procedura notarială.
http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112276&lang=ro

Articolul 9. Încheierea de amînare, suspendare sau refuz în îndeplinirea actului notarial sau acțiunii notariale.
(1) Amînarea, suspendarea sau refuzul poate fi exprimat părţilor în formă verbală sau în scris sub formă de încheiere.
(2) În termen de 10 de zile calendaristice de la momentul comunicării cererii de eliberare a încheierii de amînare, suspendare sau refuz, notarul va elibera încheierea care va cuprinde obligatoriu motivarea amînării, suspendării sau refuzului cu invocarea temeiului legal, calea de atac şi termenul de exercitare a acesteia
(3) Încheierea se întocmeşte în 2 exemplare şi se înregistrează în evidențele de corespondenţă. Un exemplar se înmînează sau se expediază cu aviz poştal solicitantului, iar al doilea exemplar se păstrează în arhiva notarului.
(4) Încheierea de amînare, suspendare sau refuz poate fi atacată în procedura de contencios administrativ, conform legislaţiei.

Succes!

20 ianuarie 2020