Poate fi dat in exploatare un bun imobil (vila) construit fara vreun act permisiv?

2 aprilie 2023 108

Buna ziua. Am cumparat un imobil in trei nivele construit pe un teren pomicol in raza municipiului Chisinau. Din acte exista doar contractul de vanzare-cumparare a terenului. Cunosc ca inainte de 16 iunie 2022 era posibil de legalizat astfel de imobile post-factum, in urma efectuarii unei expertize, insa aceasta posibilitate a fost eliminata. Prin urmare, nu cunosc daca este posibil de a legaliza imobilul mentionat pentru a-l conecta la reteua de gaze, de exemplu. Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa procedez si care sunt sansele de a legaliza imobilul? Cert este faptul ca in loc sa achit impozit pentru casa, eu achit impozit doar pentru teren, care este mai putin de 100 lei anual. Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

La moment nu este posibil.
Era în planul Parlamentului elaborarea codului urbanistic care probabil o să vină cu o soluție pentru aceste situații.
Puteți între timp să încercați să acumulați actele permisive cum ar fi certificat de urbanism pentru proiectare, autorizație de construcție, plan construcției etc... or la dare în exploatare acestea... mai detaliat oricum vor fi necesare.

3 aprilie 2023