Poate fi facuta restrictia de a perfecta acte, de a primi bani sau de a trimite prin intermediul bancii, cit si interdictia de a parasi tara?

3 august 2017 159

Daca fostul sot se eschiveaza de la plata pensiei alimentare, pot eu prin intermediul executorului judecatoresc, sa-i pun fostului sot interdictie de-a parasi tara, sa nu poata sa-si perfecteze actle, cit si sa nu poata face transferuri bancare. Din ce articole pot sa ma familiarizez, si cit timp e valabila interdictia? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara.
E posibil, adresațivă cu cererea către executorul judecătoresc.
Pentru mai multe informații, accesați site http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=336538
Mult succes!!!

3 august 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Executorul judecatoresc nu poate solicita instantei aplicarea interdictiei de perfectare a actelor de identitate, a documentelor de stare civila si a permisului de conducere. Norma care permitea acest lucru a fost declarata, recent, neconstitutionala. Deci, aceasta interdictie astazi nu mai poate fi aplicata. Celelalte pot fi aplicate.... mai detaliat

Aplicarea interdictiei de a parasi tara este reglementata la art.64 Cod de executare. Potrivit acestui articol interdictia se aplica de instanta, dar la demersul executorului judecatoresc. In prealabil, dvs. urmeaza sa depuneti o cerere catre executor unde sa solicitati aplicarea interdictiei de a parasi tara.
Interdictia se aplica pe o perioada de 6 luni.
Dacă este necesară menţinerea interdicţiei pe un termen mai mare, aceasta poate fi aplicată în mod repetat în urma unui demers motivat al executorului judecătoresc, dar nu mai mult de 3 ori în cadrul aceleiaşi proceduri de executare.

3 august 2017