Poate fi motiv pentru eliberare de la locul de munca hotărîrea instanței care la moment este atacată?

17 iulie 2017 67

O persoană lucrează în sfera socială, din iarnă a fost intentat un proces de judecată. În prima instanță hotărîrea prevedea pedeapsa cu închisoare convențional și suspendarea din funcția ocupată. Persoana a atacat hotărîrea în instanța de apel. Între timp s-a reîntors la lucru, persoana a fost restabilită în funcție, pe motiv că nu ar exista piedici pentru a nu o primi. Este corectă o asfel de decizie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Salariatul poate activa in cadrul intreprinderii, institutiei atat timp cat hotararea primei instante nu a devenit definitiva. Doar din acest moment hotararea primei instante este executorie. In cazul dvs. hotararea va deveni definitiva doar dupa ce instanta de apel se va expune asupra apelului depus de inculpat.

Potrivit lit.e... mai detaliat art.82 din Codul muncii, contractul individual de munca inceteaza in circumstante ce nu depind de vointa partilor la aplicarea pedepsei penale salariatului, prin hotărîre a instanţei de judecată, care exclude posibilitatea de a continua munca la unitate - de la data rămînerii definitive a hotărîrii judecătoreşti.

17 iulie 2017