Poate fi salariu mai putin decat in contract?

3 martie 2017 38

Sunt angajat al unei primarii, am dispozitie de primire la serviciu de catre primar cu grila de salarizare de 1254 lei. De ceva timp contabila imi calculeaza salariu din 1191.30 lei. Este corect?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

În ce funcție activați ?
Cu ce regim de muncă lucrați (8 ore pe zi sau regim redus) ?
Vă sugerez ideea că poate nici dispoziția primarului nu este legală, poate ar trebui să primiți un salariu mai mare.
Totuși, salariu trebuie să fie calculat reieșind din salariu indicat în contractul individual de... mai detaliat muncă. Însă, salariul din contractul de muncă nu trebuie să fie mai mic de cît minimum prevăzut de lege.

6 martie 2017