Poate fi schimbat pașaportul unei persoane care se află peste hotare fără prezența acesteia?

24 noiembrie 2019 30

Bună ziua. In prezent locuiesc în alta țară și aș vrea să știu dacă pot împuternici pe cineva să-mi facă un nou pașaport în lipsa mea, doar pe baza unor fotografii. Menționez faptul că actualul pașaport care va expira a fost făcut cu luarea amprentelor. Dacă la primul pașaport mi-au fost luate amprentele, pentru următorul pașaport mai este nevoie de repetarea procedurii de luare a amprentelor? Va rog sa îmi spuneți dacă se poate face pașaportul in lipsa mea, dacă acord împuterniciri unei persoane care se poate ocupa in mod legal cu așa ceva.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu este posibil.
Adresati-va la ambasada Republicii Moldova din statul in care va aflati.

25 noiembrie 2019