Poate fi scos apartamentul la vânzare de către executorul judecatoresc?

30 iulie 2021 98

Buna ziua. Am o datorie baneasca fața de o persoană. A fost judecata, după care executorul judecătoresc mi-a spus ca apartamentul va fi scosla vânzare. Suntem trei coproprietari la apartament. Este posibil să-l vândă fără acordul celorlalti proprietari?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Totul depinde de situație, insa, pentru inceput, depinde de suma datoriei,
Executorul poate scoate la vinzare doar cota dumneavoastră, pentru inceput sa o propună pentru răscumpărare celorlalți coproprietari, in cel mai rau caz, poate vinde tot apartamentul.

1 august 2021