Poate fi sechestrat bunul luat in ipoteca, pentru alte datorii?

29 mai 2024 3

Buna ziua. Am datorii la cateva companii de microfinantare si creditorii au aplicat sechestru pe conturi. Rudele vor sa ne ajute sa dam prima rata pentru a cumpara un imobil prin ipoteca perfectata pe numele sotului. La ce sa ne asteptam? Pot executorii judecatoresti din cauza datoriilor mele sa urmareasca bunul imobil cumparat de sot in ipoteca?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua. Desigur ca pot urmari bunul imobil, cu anumite exceptii. Mai mult ca atit acest bun va fi inregistrat ca proprietate comuna in devalmasie, adica dvs. ve-ti fi coproprietar al acestuia

30 mai 2024