Poate fi semnata de un singur parinte procura data unui adult pentru un copil minor care pleaca in vacanta?

14 iulie 2017 132

Copilul pleaca in vacanta in Romania pentru 7 zile cu un adult care nu ii este parinte. Parintii copilului sunt in divort oficial si conform deciziei judecatii copilul este in grija mamei. E suficient ca procura sa fie semnata doar de mama?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Declarația notarială trebuie semnată de ambii părinți.

15 iulie 2017
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova doar însoţiţi de unul din părinţi, de reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţia reprezentantului legal, autentificată notarial. În declaraţie va fi indicat scopul călătoriei, durata... mai detaliat de şedere şi ţara de destinaţie.
Autorităţile de frontieră vor permite ieşirea din ţară a cetăţenilor minori, însoţiţi de o persoană adultă în cazul dumneavostră doar dacă minorul este titular al unui paşaport individual si călătoreşte însoţit de o altă persoana fizică. În această condiţie, persoana însoţitoare va prezenta următoarele:
DECLARAŢIA UNUIA DINTRE PĂRINŢI SAU A REPREZENTANTULUI LEGAL PRIN CARE VA FI EXPRIMAT ACORDUL DE ÎNSOŢIRE A COPILULUI ÎN STATUL SAU STATELE DE DESTINAŢIE, VOR FI PREZENTATE PERIOADA DE ŞEDERE ŞI DATELE DE IDENTITATE ALE ÎNSOŢITORULUI.
ATENŢIE!!!: Certificatul de naştere nu poate fi folosit ca document de călătorie.
P.S. 1. În cazul că după divorț ați înaintat dorinţa de a reveni la numele dumneavoastră de până la căsătorie și aceasta a fost schimbată, atunci persoanei care va insoți copilul minor îi înmînați o copie autentificată la notar a certificatului de naștere a copilului.

15 iulie 2017