Poate fi trasa la raspundere o persoana care vinde haine false?

10 februarie 2018 86

Am dat comanda pe internet de 2 perechi de pantofi in suma de 750 lei, dar cand am primit coletul la posta era altceva si nu pantofii comandati. Din comentariile altor fete am inteles ca si ele au patit la fel cu doamna aceasta. Va rog frumos un raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Tatiana,

Trebuie să specificați dacă era marfă contrafăcută și vă referiți la acest fapt s-au însăși marfa nu corespundea cu solicitarea dvs, deoarece, astfel, prin ordine civilă puteți cere restituirea banilor sau înlocuirea produsului cu cel dorit cât și despăgubiri. Aici urmează să știți că trebuie să dovediți faptul... mai detaliat că a-ți cumpărat marfa de la persoana dată.

Mai întâi de toate totuși încercați pe cale amiabilă să cereți înlocuirea produsului cu produsul dorit de dvs, fapt reglementat și de Legea privind protecția consumatorului având la dispoziție 14 zile.

11 februarie 2018