Poate fi urmarit contul meu Revolut?

7 octombrie 2023 3

Buna ziua. Nu am rambursat la timp un credit bancar si a avut loc procesul de judecata. Recent am primit o citatie de la executorul judecatoresc in care imi cere sa ma prezint, in cadrul procedurii de executare silita si sa achit toata suma datorata, plus cheltuielile de judecata si cele de executare. Este posibil sa fie aplicat sechestru pe contul meu Revolut in care imi primesc salariul din Germania? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

BUna ziua Miron,
Contul Revolut este un cont dintr-o alta tara, Fiind din alta tara executorul judecatoresc nu are jurisdictie decat pe teritoriul Republicii Moldova. Cu toate acestea, dvs trebuie sa actionati cu buna credinta si sa propuneti executorului sa achitati in rate, in dependenta de cat va permite salariul.... mai detaliat Daca dvs. primiti un salariu din Germania, cu siguranta stiti ca in Germania lucrurile sunt ordonate si clare, asa trebuie sa facem si la noi acasa!

8 octombrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Miron, e clar. Colegul dl, Victor v-a orientat corect. Dar vreu să vă spun, că dacă DVS dețineți de cont în Moldova, executorul e în drept să pună sechestru pe acest cont, că e într-o bancă din Moldova, pe executor nu-l înteresează, că el e Revolut sau de... mai detaliat altă natură, banii au sosit și sunt rădicați, o să trebuiască prin instanță să dovediți, ce și cum.

8 octombrie 2023