Poate fiica mea, care nu a fost si nu este casatorita, sa beneficieze de pensie pentru intretinerea copilului, daca i-a atribuit numele tatalui sau?

6 iulie 2017 75

Buna ziua. Recent fiica mea a nascut un copil. Cu tatal copilului ea nu a fost casatorita si nici nu doreste sa legalizeze relatiile, deoarece fiind insarcinata in 5 luni, acesta a batut-o cu mare cruzime. Cu toate acestea, fiica a inregistrat copilul la Oficiul starii civile cu numele tatalui sau biologic. Momentan acesta lucreaza, dar nu contribuie material la intretinerea copilului. Poate fiica mea, in situatia descrisa, sa intreprinda careva masuri sa beneficieze de pensie de intretinere pentru copil de la tatal biologic? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bineinteles. trebuie sa se adreseze in instanta de judecata cu cererea de stabilire a pensiei de intretinere -in suma fixa sau in cota procentuala din veniturile tatalui. Obtinind titlul executoriu, sa il inainteze spre executare.
toate acestea, cind la intelegeri "pasnice" nu se ajunge.

6 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Suplimentar la cele spuse de către doamna O. Novicov, trebuie să știți că Codul Familiei prevede obligativitatea părinților de a-și întreține copii minori indiferent dacă sunt căsătoriți sau nu. Codul Familiei la art. 75 stabileşte foarte clar modalitatea de calculare a pensiei alimentare. Astfel, „pensia de întreţinere pentru copilul minor... mai detaliat se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 – pentru un copil, 1/3 – pentru 2 copii şi 1/2 – pentru 3 şi mai mulţi copii”.

Vă recomand dacă este posibil să rezolvați această problemă pe cale pașnică și dacă ajungeți la o înțelegere atunci trebuie semnat un acord și legalizat la notar , în caz contrar acesta nu va fi valabil cu privire la achitarea unei sume fixe sau cum doriți la libera alegere a unei pensii pentru întreținere.

Dacă este dificil să negociați, înainte de a merge în instanța de judecată, poate fi scrisă o scrisoare oficială celui de-al doilea părinte, prin care să i se propună sau să i se ceară achitarea pensiei. În scrisoare trebuie menționat faptul, că în cazul în care acesta se va eschiva de la plata pensiei, atunci vă rezervați dreptul de a vă adresa în instanța de judecată și să cereți pe lângă achitarea pensiei și acoperirea cheltuielilor judiciare.Uneori această metodă funcționează.

Succes.

6 iulie 2017