Poate fosta sotie sa ceara repetat achitarea pensiei alimentare pentru copii?

4 aprilie 2020 180

Buna ziua. Cu 6 luni in urma fosta sotie a renuntat de pensia alimentara pentru doi copii, iar eu i-am dat acordul sa schimbe numele de familie al copiilor. Acum am primit o scrisoare de la executor ca fosta sotie a cerut din nou sa achit pensie alimentara, inclusiv pe toata datoria de cand a renuntat pana acum, plus o amenda. Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Cum sa procedez? Eu nu lucrez, nu am venit stabil. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pină la vîrsta majoratului, pensia poate fi solicitată oricînd chiar daca pentru o perioadă aceasta nu a fost încasată.
Renunțarea nu ține de dreptul soției, ci de interesul minorilor.
În lipsa de posibilitatea de achitare, prin instanță puteți diminua suma, stabilirea unei sume fixe sau fluctuante reieșind din venituri.

4 aprilie 2020