Poate fosta sotie sa schimbe domiciliul copilior peste hotare fara acordul meu?

6 februarie 2020 265

Poate fosta sotie sa schimbe domiciliul copilior peste hotare fara acordul meu? Si cum sa-mi vad copiii, daca ei se afla in Anglia. Eu am numai pasaport moldovenesc. Si ea refuza sa-i aduca in Moldova.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu poate. Acțiunile ei s-ar califica ca răpire internațională a copiilor minori. Nu dvs trebuie să vă faceți griji cum sa vedeți copiii dat fiind faptul că nu aveți pașaport și ea trebuie să va asigure să vedeți copiii deoarece este un drept al dvs mai mult... mai detaliat ca atît reședință acestora și locul de obișnuită se află în RM.

6 februarie 2020