Poate fostul sot sa faca modificari in casa si sa imi interzica accesul in una din camere?

2 aprilie 2020 153

Buna ziua! Am divortat de sotul meu acum doi ani, dar din pacate mai traim in acceasi casa. El pretinde ca e doar casa lui si face ce doreste el in ea. Imi interzice accesul la bunurile procurate in comun. Partajul averii nu l-am facut. El s-a izolat intr-o camera (cea mai mare) si imi interzice sa folosesc bunurile din ea. Vrea sa isi puna gratii cu lacat.
Intrebarea mea este: ce as putea sa fac in aceasta situatie? Are dreptul sa isi puna gratii la camera desi judecata nu a stabilit nimic in vederea bunurilor si a casei in timpul divortului? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Bunurile obtinute in timpul căsătoriei sunt comune, fără limite, astfel, daca apartamentul de obținut în căsătorie, atît timp cît nu a fost stabilit expres(amiabil sau prin instanță) modul de folosire a imobilului, fiecare dintre coproprietari are dreptul de acces în oricare colț al imobilului.
La caz va fi necesar de apelat... mai detaliat la instanță daca nu clarificați amiabil situația.

3 aprilie 2020