Poate fostul sot sa-i faca card copilului, daca nu are datele personale ale acestuia?

5 iulie 2021 95

Buna ziua. Poate fostul sot poate sa-i faca card copilului (5 ani) fara acordul meu si fara datele personale ale copilului? Si inca o intrebare: cum pot sa aflu daca fostul sot plateste pensia alimentara legal?

Jurist comments 2

Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua! Bine ați venit pe site-ul yAvo.md !
Fără datele personale ale copilului nu este posibil de făcut acest card, iar fără consimțămîntul Dumneavoastră este posibil.
Pentru a afla dacă fostul soț plătește pensia de întreținere a copilului, este necesar să Vă adresați la executorul judecătoresc, în a cărei competența intră... mai detaliat executarea documentului executoriu pentru încasarea acestui tip de pensii.

5 iulie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Nastea, orice executare inclusiv și pensia alimentară trebue să fie petrecută prin executor, el duce evidența strictă. Dacă ex. soțul încearcă să execute sistător, e o greșală, el poate să o dee în bară. Bun tătic, care nu cunoaște datele personale a copilului său, habarnic pațan.

6 iulie 2021