Poate fostul sot sa-mi ia copii in Italia in timpul cand ma voi afla la munca peste hotare

12 iulie 2017 85

Am doi copii minori si asi dori sa plec peste hotare pe trei luni pe baza pasaportului biometric si vreau sa las copiii in grija bunicii, dar mii frica ca fostul sot aflindu-se in Italia va veni sa ia copiii. Daca fac tutela pe bunica, el are careva drepturi sa-mi ia copiii fara permisiunea mea?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Tatiana,

Tutela şi curatela se instituie asupra copiilor rămaşi fără ocrotire părintească în scopul educaţiei şi instruirii acestora.

Părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor... mai detaliat copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică.

Totodată trebuie să știți că soțul are nevoie de acordul dvs pentru a lua copii să se stabilească cu ei în altă țară.

Întrevederile cu copii nu i le puteți interzice, excepție fiind dacă există o hotătâre în acest sens.

13 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati-va cu o cerere la Directia de protectie a drepturilor copilului prin care solicitati intocmirea unui grafic de intrevederi , agreabil partilor , astfel ve-ti delimita drepturile egale asupra copilului !

18 iulie 2017