Poate fratele să-mi facă procura în privința unui automobil înmatriculat în Italia?

23 august 2023 3

Buna ziua. Poate fratele să-mi facă procura în privința unui automobil, dacă acesta e înmatriculat în Italia? Fratele trebuie să plece, iar eu vreau să fac procedurile vamale în privința automobilului și să-l înmatriculez aici. Cunosc niște persoane care au procedat în felul acesta, dar vreau să mă conving că încă este așa lege.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Nu este o problemă în acest sens, fratele poate să vă facă procura, important este ca în procură să fie clar specificate drepturile dumneavoastră, inclusiv să fie specificat transferul tuturor drepturilor în vederea devamării, înmatriculării și înregistrării automobilului pe numele fratelui.
În cazul în care întâmpinați careva probleme, contactați-mă... mai detaliat !

24 august 2023