Poate inspectorul de patrulare să mă filmeze?

25 iunie 2017 196

Are dreptul inspectorul de patrulare să mă filmeze fără ca să fiu informat de aceasta? Țin să mentionez că eram în autoturizmul personal și nu am coborât la cererea domnilor, fiindcă nu era nici un motiv pentru stopare. Cum ar trebui să procedez?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da, deoarece, se aflau într-un loc public în care pot face filmări fără acordul cuiva.
Relatați mai jos circumstanțele mai detaliat și de ce ajutor juridic anume aveți nevoie, paote v-a fost întocmit vreun proces verbal ș.a

25 iunie 2017

Chiar și în cazul cînd eram în automobil și nu am coborît? Mașina personală e un loc public?

25 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Odata ce camera de luat vederi este inregistrata la Centrul National pentru Protectia Datelor cu Caracter Personal , agentul constatator are atributiile necesare !

26 iunie 2017