Poate instanta de judecata sa ajusteze contractul?

23 mai 2018 27

In cazul hardship-ului, cand partile nu pot ajusta contractul, se poate cere instantei de judecata sa ajusteze acel contract?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Salutare, Andrei.

Conisder ca ajustarea contractului în cazul modificării împrejurărilor (art. 623 Cod Civil), nu poate fi ceruta in instanta de judecata. Consider ca aprecierea instantei poate fi privita ca o eventuala incalcare a principiului libertatii contractuale. Astfel, instanta nu ar putea obliga pe una din parti sa accepte schimbarea anumitor... mai detaliat prevederi contractuale.

Pe de alta parte, in instanta se poate cere rezilierea/rezolutiunea, in cazul in care ajustarea nu este posibila sau nu se poate impune unei din parti. Acest aspect este prevazut expres de art. 623, alin. (5) Cod Civil.

24 mai 2018