Poate instanta de judecata sa emita o hotarire de desfacere a casatoriei postfactum?

1 iulie 2017 51

In prezent locuiesc in or. Rotthalmunster, 94094, landul Bavaria. La data de 04.05.2017 am dat nasterii unui baietel in clinica din orasul Passau, timp deja de trei luni ma aflu in imposibilitate de a-i face actul ce confirma nasterea copilului din cauza certificatului de divort moldovenesc. Primaria din Germania nu recunoaste certificatul de divort moldovenesc fara o oarecare declaratie explicativa prin desfacerea casatoriei. Am telefonat la Oficiul Starii Civile din Republica Moldova pentru a solicita acest act-decizie la care mi s-a comunicat ca la baza desfacerii casatoriei a stat doar o cerere comuna a fostilor soti si atit. Mentionez ca eu si tatal copilului nou-nascut supra-numit nu suntem casatoriti, dar din cite ni s-a explicat la primarie, legislatia in Germania spune ca tatal copilului este barbatul care este casatorit cu mama copilului. Astfel, se considera tata fostul sot cu care am divortat in 2015, pina voi aduce o decizie explicativa de desfacere a casatoriei pe care doar instanta o poate emite. De asemenea va comunic ca nu ma pot deplasa in RM din cauza copilului pe care-l alaptez, dar as putea face o procura la Consulat. Spuneti-mi va rog daca instanta de judecata ar putea emite o hotarire de desfacere a casatoriei postfactum. Adica eu am divortat pe cale administrativa la OSC, mi s-a emis certificatul de divort, insa autoritatile germane imi cer o hotarire explicativa in care s-ar stipula ca divortul a fost de comun acord, ca nu avem pretentii unul fata de altul, ca nu avem de impartit nimic si nici copii nu avem s.a. Daca e posibil, care e procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cerere in instanta de judecata pentru constatarea divortului , in urma careia se va emite o hotarire cu privire la constatarea divortului din data specificata in certificatul de divort !
Totodata in hotarirea vizata nu se vor include informatii cu privire la copil , lartajul averii si altele !
Pebtru detalii ma... mai detaliat puteti contacta pe viber sau watsap :+37369757546
Succese !

2 iulie 2017