Poate interdictia pentru statele UE influenta dosarul pentru cetatenie romana?

19 noiembrie 2018 151

Buna! Cu 1 an si 6 luni in urma am depus dosarul pentru redobandirea cetateniei romane. Acum 4 luni mi s-a pus interdictie in Polonia (si, in consecinta, in toate statele UE) din motiv ca am incalcat termenul de sedere in Polonia. Ajutati-ma, va rog: poate cumva asta influenta dosarul pentru cetatenie romana?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, examinarea dosarului privind redobindirea cetateniei romane se realizeaza pe alte criterii, interdictia pentru incalcarea regimului de sedere nu va afecta procesul de redobindire a cetateniei.

26 noiembrie 2018