Poate judecatorul sa aplice sechestru pe pensia si alocatia sociala ale unui invalid?

22 februarie 2024 3

Buna ziua. Poate judecatorul sa aplice sechestru pe pensia si alocatia sociala ale unui invalid de gradul 2, pentru ca acesta are o datorie 3.000 lei fata de o companie de telecomunicatii? Pensia si alocatia reprezinta unica sursa de venit, debitorul locuieste singur si starea sanatatii este grava (sta cu aparatul de oxigen langa pat).

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Vitalie, de putut - poate, cât despre legalitate - este ilegal. Trebuie de contactat executorul și de îi adus aminte despre articolul 110 din Codul de executare.

25 februarie 2024