Poate mama divortata pleca peste hotare si copilul sa ramana la bunici?

5 aprilie 2018 49

Salut! Sunt mama si sunt divortata, domiciliul copilului e stabilit cu mine in hotarirea de judecata. Impreuna cu copilul traim la parintii mei, eu vreau sa plec peste hotare la munca. Trebuie sa fac vreo procura sau ceva de genul tutela pe bunici sau care e procedura? Fiindca tatal copilului zice ca el este parinte si copilul trebuie sa stea la el, dar nu la bunici si nu vreau sa apara conflicte intre bunici si tatal copilului in cazul daca eu plec.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist
  • Alte domenii
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Dreptul afacerilor

Buna Mirabela.
Conform legislației în vigoare puteți lăsa copilul la bunici, cu tutelă eliberată de Primărie sau Direcția raională Protecția Familie și Copilului. Privitor la pretențiile tatălui trebuie de văzut ce spune hotărârea de judecată - tatăl are dreptul să-și vadă copilul nu și să încalce hotărârea judecătorească.

7 aprilie 2018
  • Parajurist
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Dreptul penal

Buna, Mirabella!
Atita timp cit tatal copilului nu este lipsit de drepturile parintesti, el are tot dreptul sa viziteze copilul conform graficului de intervederi.
In cazul cind doriti sa plecati peste hotare, conform art.13 a legii 140/2013 tutela ar putea fi instituita de catre autoritatea tutelara locala, prin dispozitia primarului, daca se... mai detaliat va constata ca la bunei conditiile de crestere si educatie a copilului sint adecvate, insa va fi necesar si consimtamintul tatalui.

7 aprilie 2018