Poate mama pleca cu copilul la mare, daca numele mamei nu coincide cu numele copilului, iar tatal nu este indicat in adeverinta de nastere?

3 iunie 2017 41

Buna ziua! Sunt casatorita de un an si am luat familia sotului, insa am un copil dupa familia de pana la casatorie si nu are in adeverinta tata... Vrem sa plecam la mare si voi putea lua copilul cu mine? Nu voi avea probleme la vama sau trebuie vreun document de facut? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua. Cred ca puteti pleca. Copilul are IDNP care este în baza de date, în acest caz se vede cine îi sînt părinții. Pentru oricare eventualitate telefonați la poliția de frontieră și vameși.

3 iunie 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Natalia,

Puteți pleca cu copilul peste hotare.
La dvs. în pașaport este indicat și copilul, iar acest lucru nu ar ridica nici o întrebare !

4 iunie 2017