Poate mama sa faca contract de vanzare-cumparare cu fiica?

24 noiembrie 2020 200

Buna ziua. Tata a decedat in 1992. Toate bunurile au trecut automat pe mama, dar mama nu a facut niciun act pe numele ei. Ce trebuie sa facem? Mama vrea sa dea jumatate de avere unei fiici si cealalta jumatate altei fiici. Noi suntem 5 copii, dar nu toti o intretin pe mama. Cum e mai bine de facut: sa faca mama donatie cu intretinere pe viata sau vanzare-cumparare cu intretinere pe viata, pentru ca ceilalti copii sa nu pretinda la vreo parte din avere?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru inceput, urmează a deschide dosar succesoral dupa decesul tatălui.
Urmează de studiat cine este proprietar la bunuri, bunurile nu trec automat pe mama, totodată, copii tot sunt in drept sa moștenească, sunt multe nunțe care urmează a fi luate in calcul iar dupa ce se moștenește si mama devine unic... mai detaliat proprietar, poate dona, testa, sau intocmi contract de instrainare cu condiția intreținerii, in dependență de dorință si efecte juridice scontate.
urmează a studia actele, alt fel e dificil de oferit o soluție corectă.

24 noiembrie 2020