Poate mașina străină circula pe teritoriul Republicii Moldova dacă a fost schimbat proprietarul și numarul mașinii?

19 iulie 2018 208

Tata a procurat mașina cu numere germane, după care a schimbat numerele mașinii în numere românești și a trecut mașina după el. Eu am transportat mașina în Moldova cu permis moldovenesc. El credea, mai bine zis a fost informat greșit de către o persoană, că dacă au fost făcute aceste schimbari va putea folosi mașina încă 180 zile în Moldova, însă la vamă ne-au spus că nu e posibil. Eu am încercat să caut în legislația Republicii Moldova asemenea informații, dar din păcate nu am găsit, nu știu unde să apelez să fiu sigură că sunt informată corect. Unde le pot găsi? Chiar nu am dreptul, dacă au fost făcute aceste schimbări? Care e amenda? O să pot folosi mașina în RM după ce o scot din țară timp de 180 zile?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Valentina. Regulile de circulație a autovehiculelor neînmatriculate în R. Moldova a fost modificat conform Codului Fiscal R.M.
Articolul 347(1). Perioada şi termenele de valabilitate

(1) Subiecţii impunerii pot achita vinieta pentru o perioadă de valabilitate de o zi, 7 zile, 15 zile, 30 de zile, 90 de zile, 180 de... mai detaliat zile şi 12 luni.

(2) Perioadele de valabilitate se determină astfel:

a) o zi – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii;

b) 7 zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 6 zile;

c) 15 zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 14 zile;

d) 30 de zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 29 de zile;

e) 90 de zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 89 de zile;

f) 180 de zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 179 de zile;

g) 12 luni – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 364 de zile.

(3) Perioada de valabilitate a vinietei începe de la ora 00:00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitată taxa.

(4) Dacă data de început a valabilităţii este ziua în curs, valabilitatea vinietei începe de la ora eliberării confirmării care atestă plata taxei şi expiră la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitată taxa.

[Art.3471 introdus prin Legea nr.190 din 27.07.2018, în vigoare 24.09.2018]

31 decembrie 2018