Poate merge sotul in Germania avand interdictie pentru Elveţia?

24 august 2018 113

Asa o situaţie! Statul Elveţian i-a pus interdictie sotului pana in anul 2099 - suna stupid, dar e adevarat. Mai mult, el nu a fost niciodata in Elvetia, ci i s-au folosit datele personale. Aflindu-se in Austria, a fost avertizat printr-o scrisoare despre interdictia de 100 de ani! Vreau sa ma asigur ca poate merge in Germania?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
De fapt, Elveția nu este stat membru al Uniunii Europene, însă între acestea există anumite acorduri.
Ar fi cazul sa consultați un jurist din Germania!

25 august 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Completînd colegul, înaintați o cerere către ambasada Germaniei în RM cu solicitarea de a fi informați despre existența de interdicții.

25 august 2018