Poate o AO sa fondeze un SRL?

5 aprilie 2020 72

In ce conditii poate o asociatie obsteasca sa fondeze un SRL?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ion,

Pentru a practica o activitate economică, ce nu rezultă nemijlocit din scopurile prevăzute în statut, asociaţia obştească poate fonda societăţi comerciale şi cooperative.

La fel, asociaţia obştească poate desfăşura activităţi de antreprenoriat social în conformitate cu prevederile Legii nr.845/1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi de sine stătător sau... mai detaliat prin întreprinderile sociale pe care le fondează sub formă juridică de organizare de societăţi cu răspundere limitată sau cooperative de producţie.

6 aprilie 2020